Energia Dla Ciebie

Co to jest fotowoltaika?

Ekologiczne źródła pozyskiwania energii elektrycznej stają się coraz bardziej popularne we współczesnym świecie. Energia pozyskiwana ze słońca, wiatru czy wody to doskonała alternatywa dla tradycyjnej gospodarki energetycznej opartej w dużej mierze na węglu. W wykorzystaniu ekologicznych źródeł energetycznych przodują kraje skandynawskie i państwa Europy zachodniej, takie jak chociażby Holandia. Polska niestety jest na szarym końcu jeżeli chodzi o inwestycje w alternatywne źródła energii, choć powoli świadomość społeczeństwa w tym zakresie rośnie.

Co to jest fotowoltaika?
Jednym z ekologicznych źródeł pozyskiwania energii jest fotowoltaika. Jest to szczególna dziedzina przemysłu, która kładzie nacisk na energię pochodzącą ze słońca – jako główny składnik wytwarzania prądu. W fotowoltaice wykorzystuje się specjalne ogniwa wykonane z krystalicznego wafla krzemowego. Zaawansowane technologie produkcyjne wymagają dosyć dużych inwestycji finansowych w produkt końcowy, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii. Co prawda jednorazowy wydatek na instalację pozyskującą energię z promieni słonecznych jest dosyć znaczący, to jednak warto mieć na uwadze zarówno to, że zwróci się w ciągu kilku lat jak i kwestie ekologiczne.

Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych
Energia pozyskiwana dzięki fotowoltaice ma bardzo szerokie zastosowanie. Ogniwa fotowoltaiczne sprawdzają się zarówno w kosmonautyce jak i życiu codziennym. Dzięki nim zasila się między innymi latarnie uliczne czy światła drogowe. Coraz chętniej stosowane są na szeroką skalę również w prywatnych gospodarstwach domowych jako alternatywne źródło prądu.

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?
W pierwszej kolejności należy zastanowić się jak dużo energii będzie się chciało pozyskać z paneli fotowoltaicznych. Jest to o tyle istotne, że przy dużych instalacjach, przekraczających 40 kWp niezbędne jest posiadanie stosownego pozwolenia na budowę. Kolejnym etapem poprzedzającym montaż paneli słonecznych jest kontakt z przedstawicielem firmy zajmującej się montażem. Podczas takiej rozmowy dokonywana jest wstępna kalkulacja kosztów oraz wyznaczany jest termin wizji lokalnej, podczas której po dokładnych pomiarach klientowi przedstawiany jest do akceptacji ostateczny kosztorys. Panele fotowoltaiczne montowane są na podstawie dokładnego projektu, który zakłada między innymi ich powierzchnię oraz umiejscowienie. Ostatnim elementem prac jest podłączenie paneli fotowoltaicznych do sieci energetycznej. Atrakcyjną ofertę montażu paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych przedstawia firma Innogy – ze szczegółami można zapoznać się na firmowej stronie internetowej.