Energia Dla Ciebie

Coraz częściej spotykane ławki solarne

Nie tylko na dachach budynków czy na wolnostojących konstrukcjach można spotkać panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Okazuje się, że wraz z rozwojem fotowoltaiki znalazła ona jeszcze szersze zastosowanie. Produkowane są nawet meble solarne. Wykorzystywane są one nie tylko w pomieszczeniach biurowych i w gospodarstwach domowych. Przykładem jest ławka solarna, która może służyć nie tylko do siedzenia w parku miejskim czy na przystanku autobusowym, ale mieć formę stojaka na rowery czy routera do bezprzewodowej łączności Wi-Fi. Ze względu na swoją uniwersalność i funkcjonalność ławki solarne znajdują coraz większe zastosowanie w przestrzeni publicznej.

Ekologiczna i ekonomiczna ławka solarna

Na całym świecie zaczynają coraz częściej pojawić się przeróżne meble solarne. Można spotkać je nawet w przestrzeni publicznej. Przykładem jest ławka solarna, w którą zostały wbudowane panele fotowoltaiczne. Za ich pomocą możliwie jest pobieranie darmowej i dostępnej całorocznie energii słonecznej, po czym przekształcenie jej w energię elektryczną. Prąd uzyskany w ekonomiczny i ekologiczny sposób może zostać spożytkowany w dowolny sposób, w zależności od bieżących potrzeb. Do produkcji nowoczesnych paneli fotowoltaicznych sięga się przede wszystkim po krzem i specjalne ogniwa poli-/monokrystalicznych. Działanie takiej ławki solarnej nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jet wręcz przeciwnie, gdyż panele fotowoltaiczne ograniczają emisję CO2. Oprócz funkcji nadrzędnej ławki jako mebla, pobiera ona promienie słoneczne i zamienia je w energię elektryczną. Zastosowane rozwiązania technologiczne umożliwiają przechwycenie nawet nikłych promieni świetlnych. Wystarczy, że zostaną wprawione w ruch, a wystąpi zjawisko wytwarzania prądu. Z takiej darmowej energii elektrycznej można korzystać zarówno w ciągu dnia, jak i nocą.

Coraz więcej ławek solarnych w przestrzeni publicznej

W większych miastach coraz częściej można spotkać się z urządzeniami solarnymi i nie chodzi tutaj wyłącznie o tradycyjne panele fotowoltaiczne na dachach budynków. Do dyspozycji są ławki solarne (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2019/lawki-solarne-ekologiczne-lawki-miejskie), podświetlane banery. Zasilane energią słoneczną są nawet całe parkingi dla rowerów czy przystanki autobusowe. Sięganie po odnawialne źródła energii jest sposobem na stworzenie ekologicznej przestrzeni publicznej i to w ekonomiczny sposób. Energia ze słońca jest źródłem darmowej i czystej energii, dzięki której można ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery.