Energia Dla Ciebie

Czy taryfa G12w to dobry wybór?

Większość ludzi nie zastanawia się nad tym, jaką ma taryfę za energię elektryczną. W chwili pospisywania umowy z dostawcą bardziej liczy się to, żeby w domu był prąd, a refleksja przychodzi dopiero po jakimś czasie.

Jaka taryfa jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi, ponieważ każde gospodarstwo domowe ma inne zapotrzebowanie na prąd. Tak naprawdę każda taryfa, jeśli pozwala płacić mniej, jest dobra i tym należałoby się kierować.

Jeden prąd, różne stawki

Aktualnie, dla odbiorców indywidualnych, przewidziane są trzy plany taryfowe: G11, G12 i G12w. Pierwsza jest taryfą jednostrefową, dlatego cena prądu, o każdej porze dnia i nocy jest taka sama, przez cały tydzień. Zdecydowana większość odbiorców z niej korzysta. Nieco inna jest taryfa G12. Różnica polega na tym, że jest dwustrefowa i w praktyce oznacza to, że w zależności od pory dnia, są inne stawki. I tak: najtaniej będzie w godzinach 22.00 – 6.00 i 13.00 – 15.00, a drożej 6.00 – 13.00 i 15.00. Decydując się na ten plan, trzeba dostosować do niego korzystanie z pralki, piekarnika czy zmywarki. Rozszerzeniem taryfy G12 jest taryfa G12w. Tutaj ceny szczytowe są wyższe niż w przypadku G11, a pozaszczytowe niższe. Pamiętajmy, że u różnych dostawców te godziny mogą być różne. Taryfa G12w potocznie nazywana jest taryfą weekendową, bo właśnie w weekend stawki za energię są najniższe.

Dla kogo G12w?

To, że jedno gospodarstwo z taryfą G12w płaci mniej, a inne więcej wiąże się z tym, że nie jest ona przeznaczona dla każdego. Najlepiej sprawdzi się w tych domach, gdzie przez tydzień mało używa się pralki, zmywarki czy piekarnika. Będzie za to idealna, dla tych, którzy dopiero w weekend korzystają z wszystkich urządzeń elektrycznych.

Podsumowując: aby wybrać odpowiednią taryfę koniecznie trzeba przeanalizować jakie są potrzeby naszego gospodarstwa domowego, a to wymaga trochę czasu. Pamiętajmy o tym, że zmiana planu taryfowego jest, u każdego dostawcy, bezpłatna i można go zmienić w dowolnym momencie trwania umowy.