Czy zmiana dostawcy energii elektrycznej się opłaca?
Zmiana przepisów dotyczących dystrybuowania i sprzedaży energii elektrycznej na terenie Polski, choć niewątpliwie była jedną z największych reform na krajowym rynku energii, przynajmniej z początku pozostała bez echa. Regulacja wprowadzona w 2007 roku obejmowała możliwość zmiany dostawcy energii elektrycznej, z oczywistym zachowaniem wciąż tego samego dystrybutora.
Dystrybutor pozostaje bez zmian!
Początkowy brak reakcji społeczeństwa na wprowadzone przepisy, miał związek głównie z błędną analizą pojęć. Wielu Klientów „pukało się w czoło” na samą myśl, że dostawca energii elektrycznej może być inny niż ten, który wynika z przynależności terytorialnej. Tymczasem dystrybutor – bo o nim mowa – wciąż pozostaje taki sam. Zmiana dystrybutora byłaby możliwa wyłącznie wtedy, gdyby energia elektryczna docierała do nas równoległymi kanałami. Regulacje w przepisach obejmują dostawcę energii, a więc sprzedawcę, który świadczy usługi na rzecz naszego gospodarstwa domowego.
Czy to się opłaca?
Otwarcie polskiego rynku dostawców energii, wymusiło na dotychczasowych „graczach” konieczność zmiany dotychczasowej polityki cenowej. Pojawiły się dostosowane do potrzeb konkretnych Klientów rabaty, taryfy (z uwzględnieniem okresu nocnego) a także szereg innych promocji, dzięki którym prąd dostarczany do domu miał być o wiele tańszy. Zwłaszcza, że ceny energii wciąż są kontrolowane przez państwo a konkretnie – przez Urząd Regulacji Energetyki.
Złożoność ofert sprzedawców energii sprawiła, że wybór najlepszej oferty dla Klienta nie jest taki łatwy. Wymaga on żmudnych i czasochłonnych obliczeń, pomiarów zużycia energii, itd. Okazało się też, że energia dla domu może być tańsza, ale wyłącznie przez pewien czas. Wprowadzane przez sprzedawców rabaty i promocje, mają bardzo często charakter tymczasowy.
Zmieniać, czy nie zmieniać?
Owszem, cenę energii dla domu można zmniejszyć, wybierając innego dostawcę. Jednak żeby zyski z tej decyzji były opłacalne, konieczne jest gruntowne przeanalizowanie cen pod kątem ich opłacalności. Doskonale sprawdza się tu narzędzie zbiorcze, stworzone przez specjalistów z Urzędu Regulacji Energetyki. Oprogramowanie to ma charakter wygodnego kalkulatora, dzięki któremu możliwe jest jasne zdefiniowanie wszystkich zmiennych, mających wpływ na wybór konkretnej oferty sprzedaży energii elektrycznej.