Energia Dla Ciebie

Czym są elektrownie fotowoltaiczne?

Elektrownia fotowoltaiczna, zwana również parkiem słonecznym, jest wielkoformatowym systemem fotowoltaicznym, zaprojektowanym do zaopatrzenia sieci handlowej w energię elektryczną. Są one odróżnialne od większości budynków oraz innych zdecentralizowanych aplikacji energii słonecznej, ponieważ dostarczają energię na poziomie szerokiej użyteczności, a nie wyłącznie lokalnym użytkownikom.

Farmy słoneczne

Elektrownie fotowoltaiczne są czasami określane jako farmy słoneczne lub rancza słoneczne, zwłaszcza gdy są zlokalizowane na terenach rolniczych. Typowe wyrażenie użytkowe-słoneczne jest czasami używane do opisu tego typu projektu. Źródłem energii słonecznej w tego typu elektrowniach są moduły fotowoltaiczne, które przekształcają światło bezpośrednio w energię elektryczną. W ten sposób produkowany jest tani prąd i gaz dla firm. Nie powinno to być jednak mylone ze skoncentrowaną energią słoneczną, a także innymi wielkoskalowymi technologiami wytwarzania energii słonecznej, które wykorzystują ciepło do napędzania różnych typowych układów generujących. Obydwa podejścia mają swoje zalety i wady, ale do tej pory z różnych przyczyn technologia fotowoltaiczna znacznie wzrosła w tej dziedzinie.

Naziemne instalacje fotowoltaiczne

Większość istniejących dużych elektrowni fotowoltaicznych jest własnością prywatną, obsługiwaną przez niezależnych producentów energii. Wciąż wzrasta jednak zaangażowanie projektów będących własnością wspólnotową, przeznaczoną dla użyteczności publicznej.
Większość parków słonecznych to instalacje fotowoltaiczne naziemne, korzystające z zaawansowanych technologicznie paneli. Mogą być one nachylone pod określonym kątem, używać pojedynczej osi lub dwuosiowej sondy słonecznej. Podczas śledzenia poprawia się ogólna wydajność elektrowni, jednak zwiększa to również koszt instalacji i konserwacji systemu. Falownik solarny przetwarza moc wyjściową tablicy z prądu stałego na prąd zmienny, a połączenie z siecią energetyczną odbywa się za pomocą transformatora trójfazowego o wysokim napięciu, zazwyczaj 10 kV i większym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *