Energia Dla Ciebie

Efektywność energetyczna domu poprawiona dzięki remontowi

Właściciele nieruchomości decydują się na ich remont w dużej mierze w celu poprawienia efektywności energetycznej budynku. Znacząca większość osób upatruje się w tym poprawy energooszczędności, ale to nie jedyny powód. Celem remontu domu jest także ograniczenie jego negatywnego wpływu na środowisko. Okazuje się, że domostwa mają wpływ na jakość powietrza i zdrowie. Znaczenie ma także to, aby zmniejszyć zależność energetyczną importowaną z innych krajów. Poprawiając efektywność energetyczną obiektu, możliwe jest również zwiększenie ilości światła dziennego w domu czy cieszenie się lepszej jakości powietrzem w pomieszczeniach. 

Remont domu sposobem na poprawienie jego efektywności energetycznej

Jako, że budynki pochłaniają znaczący procent całkowitego zużycia energii elektrycznej, niezwykle ważne jest przeprowadzanie regularnych remontów i modernizacji budynków. Dotyczy to przede wszystkim nieruchomości powstałych przed wdrożeniem w życie ogólnoeuropejskich norm. Największym problemem jest emisja gazów cieplarnianych. Remont i modernizacja obiektów pozwala na ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza, przyczyniających się do powstawia szkodliwego smogu. Największym jego źródłem jest właśnie ogrzewanie budynków odpadami komunalnymi i węglowymi oraz słabej jakości węglem. Bardzo częstym problemem właścicieli domów jednorodzinnych jest, przez który niemożliwe jest wykonanie remontu, jest brak wsparcia na inwestycje dotyczące jego modernizacji/termomodernizacji.

Efektywność energetyczna domu – jak ją sprawdzić?

Jest wiele sposobów na sprawdzenie efektywności energetycznej danego budynku. Jednym z bardziej innowacyjnych jest skorzystanie z programu komputerowego pozwalającego na oszacowanie wysokości zużycia energii cieplnej obiektu. Możliwe jest także dopasowanie najbardziej optymalnego rozwiązania, które pozwoli na zredukowanie kosztów ogrzewania i poprawienie komfortu cieplnego we wnętrzach. Tego typu programy komputerowe powstały z myślą o klientach indywidualnych, przez co są proste w obsłudze i przejrzyste. Wystarczy wybrać model projektu domu, ustawić parametry budynku i jego położenie względem kierunków świata oraz uzupełnić dane dotyczące strefy klimatycznej. Następnym krokiem jest wybranie odpowiednich rozwiązań instalacyjno-budowlanych pozwalających na zwiększenie efektywności cieplnej. Do dyspozycji są także najróżniejsze propozycje w oparciu o wybrany projekt domu. Wszystko można zapisać na dysku swojego komputera czy też wydrukować. Za pomocą takich programów obliczeniowych dostępnych online możliwe jest w przystępny sposób poznanie zapotrzebowania energetycznego posiadanego budynku i sposobów na zmniejszenie kosztów jego ogrzewania.