Energia Dla Ciebie

Energia odnawialna rośnie na sile – raport energetyczny

Węgiel to główny surowiec służący w Polsce do produkcji energii elektrycznej. Mówi się o nim, że jest on gwarantem bezpieczeństwa kraju. Jednak węgiel, to także zwiększona ilość spalin emitowanych do środowiska. Wraz z rosnącym zanieczyszczeniem powstaje konieczność szukania nowych rozwiązań. Jak pokazuje raport energetyczny, udział węgla w produkcji prądu spadnie na całym świecie. Co będzie tego przyczyną?

Spadek cen energii odnawialnej
Raport energetyczny Bloomberga opracowany w czerwcu bieżącego roku, wyraźnie wskazuje, że udział węgla w produkcji prądu na świecie spadnie drastycznie. Sytuacja ta ma wynikać z rozwoju technologii umożliwiających pozyskiwanie energii ze źródeł ekologicznych i odnawialnych. Główną przyczyną wypierania węgla z gospodarki energetycznej jest szybki spadek cen energii słonecznej i wiatrowej oraz jej pozyskiwanie bezpieczne dla środowiska. Prognozuje się, że do roku 2040 energia pochodząca ze słońca i wiatru ma stanowić aż 48% mocy zainstalowanej. Spadek kosztów energii słonecznej odgrywa znaczącą rolę. Raport energetyczny przewiduje, że w ciągu najbliższych lat koszty związane z instalacją paneli solarnych spadną o kolejne 66%, co będzie miało ogromny wpływ na wypieranie węgla z rynku.

Sytuacja węgla w Europie
Spadek udziału węgla w systemie energetycznym Europy również będzie znaczący. Związane jest to ze zmniejszaniem się kosztów energii słonecznej i wiatrowej, a także coraz częstszym zastępowaniem paliw kopalnych gazem ziemnym. Do roku 2040 udział węgla w europejskim systemie energetycznym zmniejszy się aż o 87%. Prognoza ta stawia Polskę w niefortunnej sytuacji. Bezpieczeństwo kraju wciąż opiera się na energetycznej niezależności związanej z wykorzystywaniem węgla podczas produkcji energii elektrycznej. Możliwość pozostawienia polskiej energetyki na wykorzystywaniu węgla będzie wiązała się z koniecznością negocjacji unijnych. Eksperci przewidują duże naciski ze strony europejskiej pod adresem polskiej energetyki. Rozwój odnawialnych źródeł bez względu na wyniki negocjacji wydaje się konieczny.

Szanowny Kliencie, jeżeli jesteś zadowolony z mojego tekstu, zapraszam do stałej współpracy i zlecania tekstów specjalistycznych bezpośrednio do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *