Energia Dla Ciebie

Fotowoltaika dla firm i rozliczenie w ramach net billing – czy jest ono korzystne?

Od 2022 roku firmy, które zdecydują się na montaż paneli słonecznych, mogą także zdecydować się na całkowicie inny sposób rozliczania wyprodukowanej energii. Dawniej obowiązywał sposób rozliczania ilościowy, który nie był korzystny dla niektórych prosumentów. Wobec tego wprowadzony został net billing, który początkowo miał obowiązywać tylko w kwestii mikroinstalacji fotowoltaicznych. Obecnie jednak zgodnie z systemem wartościowym, mogą rozliczać się także i firmy. Czy więc net billing będzie dla nich korzystny?

Fotowoltaika dla firm – rozliczenie w ramach net billing

Fotowoltaika dla firm – rozliczenie nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej mogło być dla właścicieli instalacji ogromnym utrudnieniem. Wiele firm bowiem wskazywało na to, że tracą one właśnie przez rozliczanie fotowoltaiki w sposób ilościowy. Właśnie dlatego od 2022 roku można rozliczać się z nadwyżki wyprodukowanej energii w sposób wartościowy, czyli na zasadzie net billing. Na czym polega to rozliczenie fotowoltaiki dla firm? Otóż opiera się ono na bardzo prostym schemacie:

  • jeśli firmy posiadają instalację fotowoltaiczną o mocy do 10 kW, wówczas za 1 kW przekazany do sieci, mogą one odebrać 0,8 kW;
  • jeśli firmy posiadają instalację fotowoltaiczną o mocy powyżej 10 kW, wówczas za każdy 1 kW przekazany do sieci, mogą one odebrać 0,7 kW.

Net billing to nic innego, jak swoisty system handlu energią, a także jeden z bardziej korzystniejszych sposobów rozliczenia fotowoltaiki dla firm.

Fotowoltaika dla firm i rozliczenie net billing – skontaktuj się z dostawcą energii

Fotowoltaika dla firm – rozliczenie na zasadach net billing może na samym początku wzbudzać wiele wątpliwości. Warto zauważyć, że przedsiębiorcy powinni dowiedzieć się o nim znacznie więcej, jeszcze zanim zdecydują się przejść na tę formę rozliczania fotowoltaiki dla firm. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc skontaktowanie się z dostawcą energii elektrycznej i omówienie zasad net billingu, a także korzyści jakie płyną z tego sposobu rozliczania fotowoltaiki dla firm. Dostawca energii powinien udzielić nam znacznie więcej informacji odnośnie możliwości rozliczeń.