Energia Dla Ciebie

Fotowoltaika – jakie daje ona korzyści?

Nie da się ukryć, że stale rosnące ceny energii elektrycznej powodują, że większość z nas zaczyna szukać alternatywnych rozwiązań. Właśnie z tego powodu stale możemy obserwować znaczny wzrost zainteresowania fotowoltaiką, która – zgodnie z założeniami – ma być rozwiązaniem przyszłości w zakresie produkcji energii elektrycznej. Wobec tego, czego możemy się spodziewać po zainstalowaniu paneli słonecznych i jakie korzyści daje nam fotowoltaika?

Fotowoltaika i darmowy prąd – czy to realne?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że większości z nas fotowoltaika kojarzy się z całkowicie darmowym prądem. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Otóż wystarczy jedynie nieco bliżej przyjrzeć się zasadzie działania paneli słonecznych. Zamontowane w nich ogniwa krzemowe pozwalają na pozyskiwanie energii prosto ze słońca, a ta – póki co – jest w naszym kraju nadal darmowa. Następnie energia ta jest przetwarzana i doprowadzana do gniazek w naszym domu. Oczywiście posiadanie fotowoltaiki nie zwalnia nas z konieczności dokonywania niezbędnych rozliczeń z danym zakladem energetycznym. Niemniej jednak w większości panele słoneczne pozwalają na czerpanie całkowicie darmowego prądu, a sama inwestycja w fotowoltaikę zwraca się w przeciągu około 3 – 4 lat od jej zainstalowania. Więcej o fotowoltaice na E.ON

fotowoltaika-jak-dziala

Fotowoltaika daje pełną niezależność energetyczną

Posiadanie umowy z dostawcą energii sprawia, że nasze gospodarstwo domowe staje się od niego poniekąd zależne. Wobec tego, będziemy odczuwać każdą, nawet najmniejszą przerwę w dostawie energii, a także wszelakie awarie sieci. W przypadku jednak kiedy decydujemy się na fotowoltaikę, możemy cieszyć się pełną niezależnością energetyczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy cieszyć się nieprzerwanymi dostawami energii, które nie są uzależnione od czynników zewnętrznych. Można więc śmiało powiedzieć, że fotowoltaika z roku na rok staje się coraz lepszym pomysłem nie tylko na niezależność, ale także na znaczne obniżenie rachunków za prąd – praktycznie do zera. Co więcej, fotowoltaika może poszczycić się także dość szerokim pakietem dofinansowań, gdyż jest rozwiązaniem wspieranym przez rząd naszego kraju, a także przez całą Unię Europejską. W efekcie cała inwestycja w zakup i montaż paneli słonecznych nie musi być dla nas pokaźnym obciążeniem budżetowym.