Energia Dla Ciebie

Fotowoltaika – jakie dotacje są dostępne?

Panele fotowoltaiczne są doskonałym rozwiązaniem dla każdego odbiorcy, który poszukuje alternatywnych źródeł energii. Skorzystanie z instalacji wiąże się także z dotacjami, jakie są dostępne dla wielu odbiorców. Jakie dotacje są godne uwagi? Co oferuje rynek? O czym warto pamiętać? Jakie zalety ma dofinansowanie do zakupu fotowoltaiki?

Fotowoltaika dotacje

Dofinansowanie do paneli fotowoltaicznym daje nam możliwość zaoszczędzenia. W tym wypadku najbardziej ceniony jest program Mój Prąd – wysokość dotacji może być zależna od zakresu prowadzonych inwestycji, co ma związek z przeprowadzonymi zmianami w przepisach. Kolejne rozwiązanie to program Czyste Powietrze. Obowiązują tutaj progi dochodowe, które uprawniają do uzyskania 5 tys. złotych dotacji na fotowoltaikę. Limit dla gospodarstwa jednoosobowego, jakie uprawnia do wysokiego poziomu dotacji, wynosi z kolei 2189 złotych. Co do wieloosobowych domów, kwota graniczna to 1564 zł na osobę. Pamiętajmy o tym, aby cały czas śledzić zmiany w przepisach, tak aby być na bieżąco z kwestiami dofinansowania paneli słonecznych. 

Kto może skorzystać z dotacji?

W ostatnich latach fotowoltaika zdobyła uznanie wśród inwestorów. Z tego względu wprowadzono zachęty dla odbiorców prywatnych w formie dotacji. Liczba prosumentów cały czas wzrasta, co dotyczy sporych zalet energii odnawialnej.

Fotowoltaika dotacje – czy dla wszystkich? Zakres potencjalnych klientów jest szeroki i dotyczy:

fotowoltaika dotacje
  • Podmiotów biznesowych – małych i średnich przedsiębiorstw, jednoosobowych działalności gospodarczych.
  • Gospodarstw domowych – osoby fizyczne moa liczyć na szeroki zakres dotacji.
  • Spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych.
  • Kościołów i związków wyznaniowych, 
  • Spółek komunalnych.
  • Państwowych jednostek budżetowych i Jednostek samorządu terytorialnego (szkoły, urzędy, policja, strać pożarna, samorządy itp.). 

Wiele zależy od tego, z jakiego rozwiązania chcemy skorzystać. Ogólnokrajowe dofinansowania zazwyczaj skierowane są do danego grona klientów. Co do regionalnych programów, zakres odbiorców jest szerszy.