Energia Dla Ciebie

Grupa taryfowa G11 i inne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy

Niezależnie od tego czy nasz wybór to grupa taryfowa G11 czy też G12, są jeszcze inne czynniki, które mają wpływ na ilość zużywanej energii elektrycznej. Chodzi tutaj o urządzenia domowe, a konkretnie umieszczone na etykietach oznaczenia. Klasa energetyczna ma bardzo duży wpływ na to, jaka kwota będzie widnieć na naszym rozliczeniu miesięcznym. Co zatem kryje się pod tajemniczymi oznaczeniami A, A+++, B, D czy G? Czy rzeczywiście opłacalną inwestycją jest zakup urządzeń AGD i sprzętu RTV o wyższej klasie energetycznej?

Czy można zaoszczędzić dzięki wymianie dotychczasowych urządzeń na modele energooszczędne?

Wychodząc klientom naprzeciw, producenci sprzętu RTV i AGD umieścili w swoich ofertach urządzenia energooszczędne, dzięki którym rzekomo możliwe jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Jak to jest w praktyce? Czy taka inwestycja jest opłacalna czy jest to może kolejny chwyt marketingowy?

Okazuje się, że rzeczywiście można zaoszczędzić, ale ceny takich urządzeń są wyższe od tych zwykłych. Inwestycja jednak szybko się zwraca i możemy liczyć na niemałą oszczędność. Podczas kupowania sprzętu AGD i RTV, zwróćmy uwagę na klasę energetyczną. Przykładowo zwykła lodówka zużywa rocznie 250 kWh energii, a model klasy A++ tylko 180 kWh energii. Pamiętajmy o tym, że ceny energii elektrycznej nadal rosną i to w stosunkowo szybkim tempie. Ponadto słabej jakości urządzenia są mniej wydajne i mocno prądożerne.

Klasa energetyczna urządzeń ma znaczenie

Jako, że wszystkie przesłanki przemawiają za tym, że prąd będzie jeszcze droższy, warto zadbać o posiadanie urządzeń energooszczędnych. W przeciwnym razie nasze domowe sprzęty będą zużywać więcej energii, niż zostało podane w instrukcji dołączonej od producenta. Wpływ na większe zużycie energii eklektycznej ma także jakość instalacji elektrycznej. Z całą pewnością bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie pozbycie się przestarzałego, kineskopowego telewizora na rzecz modelu ledowego. Warto również dopłacić do droższego urządzenia, dzięki któremu możliwe będzie zaoszczędzenie prądu. Oczywiście nie oznacza to, że mamy kupować sprzęt z najwyższej półki za horrendalnie wysoką cenę.