Energia Dla Ciebie

Jak działają fałszywi sprzedawcy energii elektrycznej?

Urząd Regulacji Energetyki wciąż aktualizuje listę dostawców energii elektrycznej. Mimo to i tak wielu odbiorców daje się nabrać na fikcyjnych sprzedawców, którzy szukają coraz to nowych metod, by zachęcić klientów do podpisu fałszywych, nieuczciwych umów.

Najczęściej spotykane metody działania fałszywych sprzedawców energii elektrycznej
1. Podawanie fałszywych informacji o rzekomym zakończeniu działalności przez danego dostawcę energii elektrycznej. Metoda ta jest bardzo skuteczna, zważywszy na fakt, że wielu odbiorców wciąż do końca nie orientuje się w sytuacji polskich i zagranicznych podmiotów sprzedających prąd.
2. Zawieranie dodatkowych umów, pomimo faktu, że te istniejące wciąż obowiązują. Metoda ta jest bardzo popularna głównie ze względu na fakt, iż odbiorcy nie mają świadomości – pomimo wciąż powtarzanych apeli – że firmy zajmujące się dostawą energii nie wysyłają swoich przedstawicieli do domostw swoich klientów.
3. Podszywanie się za podwykonawców dostawców energii elektrycznej i informowanie odbiorców o zakończeniu współpracy z nimi. Ta metoda jest dość nowa, ale jak wskazują statystyki – niezwykle skuteczna. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dostawcy energii elektrycznej nie działają w oparciu o podwykonawców, ani też nie współpracują na tym polu z innymi podmiotami gospodarczymi. Zobowiązują ich do tego zresztą regulacje prawne.

Jak uchronić się przed naciągaczami?
Po pierwsze – żądajmy podania szczegółowych informacji na temat danego przedstawiciela i numeru telefonu do podmiotu, z którym dana osoba współpracuje (najlepiej jeśli będzie to duży dostawca energii elektrycznej).
Po drugie – dokładnie czytaj umowę. Jeśli przedstawiciel danej firmy ponagla Cię do podpisu, jest to krok na jego niekorzyść. Energia elektryczna stanowi spory koszt w finansach każdego gospodarstwa domowego. Pośpiech nie jest więc tu wskazany.
Po trzecie – zgłoś sprawę Policji. Organy ścigania mają znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o ostrzeganie potencjalnych ofiar oszusta przed zawarciem niekorzystnej transakcji. W ten sposób możesz uchronić więcej osób, przed uwikłaniem się w fałszywą umowę.

Pamiętaj, że energia dla domu jest sprzedawana tylko przez znanych wszystkim dostawców. Polski rynek energetyczny nie jest aż tak niestabilny, by nowe firmy pojawiały się na nim jak grzyby po deszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *