Energia Dla Ciebie

Jak zmniejszyć średnie zużycia prądu?

Średnie zużycie prądu można bez problemu wyliczyć na wielu stronach dostępnych w Internecie. Jeśli posiadamy miernik to z łatwością dowiemy się, ile prądu pobierają komputer, pralka, lodówka, laptop, telewizor, żelazko, odkurzacz i wszystkie inne urządzenia znajdujące się w domu. Po przeanalizowaniu wyników, z pewnością wielu z nas złapie się za głowę. Nasuwa się więc pytanie, jak zoptymalizować zużycie prądu, aby obniżyć rachunki za energię?

Przekonajmy się, jak można to zrobić. Średnie zużycie prądu można bez problemu wyliczyć na wielu stronach dostępnych w Internecie. Jeśli posiadamy miernik to z łatwością dowiemy się, ile prądu pobierają komputer, pralka, lodówka, laptop, telewizor, żelazko, odkurzacz i wszystkie inne urządzenia znajdujące się w domu. Po przeanalizowaniu wyników, z pewnością wielu z nas złapie się za głowę. Nasuwa się więc pytanie, jak zoptymalizować zużycie prądu, aby obniżyć rachunki za energię? Przekonajmy się, jak można to zrobić.

Jakie kroki podjąć w celu zmniejszenia średniego zużycia prądu?

Każdy z nas chciałby móc korzystać bez większych ograniczeń z najróżniejszych urządzeń zasilanych energią elektryczną i jednocześnie cieszyć się stosunkowo małymi kwotami na rachunku za prąd. Dzięki odnawialnym źródłom energii możliwe jest nawet zredukowanie kosztów do 90%, jednakże wiąże się to ze sporą inwestycją początkową. Koszty te oczywiście się zwrócą, ale nie od razu. Jeśli więc nie chcemy przeprowadzać w swoim życiu większych rewolucji ani też obniżać swojego komfortu życia, warto zoptymalizować zużycie prądu innymi metodami. Jest to możliwe dzięki zmniejszeniu zużycia energii przez urządzenia, wyeliminowanie poboru prądu w trybie czuwania i zredukowanie czasu działania urządzeń.

Jak możesz zmniejszyć zużycie energii?

Oświetlenie: Wymień żarówkę żarową na świetlówki energooszczędne, a najlepiej na żarówki LED. To ostatnie rozwiązanie pozwala na bardzo niskie zużycie energii, a przy tym żarówki LED są bardzo trwałe.

Inne urządzenia: Podczas kupowania urządzeń elektronicznych, zaleca się zwracać uwagę na pobieraną przez nie moc. Zamiast więc lodówki z zamrażarką klasy G, postaw na model klasy B, a najlepiej A czy nawet A++.

Pralka kasy A++ również zużyje dwa razy mniej prądu niż urządzenie klasy D. Przykładowo zmywarka klasy D zużyje 1,3 kWh, a model klasy A+ tylko 0,6 kWh. Z kolei telewizor kineskopowy, plazmowy może pobierać nawet 150 W, a jego oszczędniejsza alternatywa, czyli model LED, tylko 40 W. Podobnie jest z komputerem. Dzięki postępowi technologicznemu można cieszyć się wydajnym komputerem, który nie pobiera dużo energii. Zamiast 300 W czy nawet 500 W bez problemu kupimy urządzenie pobierające zalewie 20-100 W.