Energia Dla Ciebie

Rynek energii w Polsce i zmiana operatora prądu

W rynku energii mówi się w ostatnim czasie stosunkowo dużo, ale niestety w negatywnym kontekście, ponieważ podwyżki prądu wyraźnie dało się odczuć, niezależnie od tego jakie miało się dochody, zużycie energii – ucierpieliśmy na tym wszyscy. Sporo osób ucieka się do przejścia na panele fotowoltaiczne, aczkolwiek ciężko o takie rozwiązanie, jeżeli mieszka się w bloku i jest się zmuszonym do tego, by płacić spore pieniądze za energię. Według prognoz na kolejne lata, wcale nie będzie lepiej, a nawet ceny mają poszybować znowu w górę. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak wygląda rynek fotowoltaiki w naszym kraju i czy zmiana operatora prądu to łatwa sprawa. Zachęcamy do lektury naszego tekstu!

Rynek energii elektrycznej w Polsce

W naszym kraju jest wielu operatorów energii, którzy przeważnie są skoncentrowani w poszczególnych częściach naszego kraju. Najwięksi operatorzy na rynku tworzą ponad 2/3 całego zapotrzebowania klientów na energię, co rzeczywiście sprawia, że jest zagospodarowany spory obszar naszego kraju, aczkolwiek trzeba powiedzieć, że liczba operatorów w Polsce jest dosyć duża i klient ma możliwość wyboru, co w porównaniu z innymi krajami nie zawsze jest możliwe. Rynek energii jest bogaty, ale warto podkreślić, że niektórzy uciekają się do odnawialnych źródeł energii, co sprawia, że pozyskują darmową energię społeczną, chociaż sam montaż paneli fotowoltaicznych wiąże się z niemałym wydatkiem.

Zmiana operatora

Są osoby, które widzą sens w tym, że zmienią operatora prądu i taki ruch ograniczy ich wydatki. Nie będziemy tutaj mówić o motywacjach, skutkach takich działań, ale zdecydowaliśmy się przybliżyć wam proces zmian. W Polsce od 2017 nastąpiła liberalizacja sprzedaży energii elektrycznej, co uwolniło konkurencyjność i pierwszym krokiem, który trzeba wykonać, aby zmienić operatora, jest udanie się do operatora i poinformowaniu go o wypowiedzeniu umowy o dostarczaniu energii. Po drugie, należy złożyć wniosek do Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Jeżeli myślisz, że wraz z wypowiedzeniem umowy twój dostawca przerwie przepływ prądu, to nie masz czym się przejmować. Sam proces jest bezpłatny i wszelkie formalności zajmują około 30 dni.