Energia Dla Ciebie

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Rosnący stopień zanieczyszczenia powietrza przyczynia się do szukania nowych rozwiązań, które choć w pewnym stopniu wpłyną na zmniejszenie smogu zatruwającego polskie miasta. W dużym stopniu do złego stanu powietrza przyczynia się ruch samochodowy i wysoki wzrost aut używanych na polskich drogach. Alternatywą są nowoczesne samochody napędzane energią elektryczną. Powstające coraz częściej nowoczesne stacje ładowania samochodów elektrycznych mogą zwiększyć zainteresowanie tego typu autami.

Obecna sytuacja w Polsce

Obecnie posiadanie samochodu o napędzie wykorzystującym energię elektryczną wciąż nie należy do najbardziej popularnych. Szacuje się, że po polskich drogach jeździ ok. tysiąca takich pojazdów. To liczba, która nie satysfakcjonuje i w niewielkim stopniu przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Użytkownicy samochodów zgodnie podkreślają, że głównym powodem, dla którego nie rozważają zakupu auta elektrycznego jest wciąż słaba infrastruktura zapewniająca możliwość ładowania baterii. Ilość punktów nie umożliwia swobodnego przemieszczania się po kraju. Ruszył jednak program, który zakłada, że stacje ładowania samochodów elektrycznych przybędą w wystarczającej ilości, co od razu znalazło odbicie w zainteresowaniu autami o napędzie elektrycznym. W pierwszym półroczu bieżącego roku, sprzedało się cztery razy więcej takich pojazdów, niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Rozbudowa sieci ładowania

Ruszył program rozbudowy infrastruktury umożliwiającej swobodne przemieszczanie się autami elektrycznymi. Według założeń, w roku 2020 w Polsce ma być dostępnych ponad sześć tysięcy tzw. wolnych stacji ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym. Umożliwia ona regenerację baterii w ciągu kilku godzin. Taka infrastruktura zapewni możliwość przemieszczania się samochodów elektrycznych niemal po całym terenie kraju. Dodatkowo, w planach jest powstanie aż 400 tzw. szybkich stacji ładowania, które umożliwią regenerację baterii w ciągu od dziesięciu, do trzydziestu minut. Budową dodatkowych szybkich stacji zajmują się również firmy prywatne. Dzięki temu, infrastruktura powinna się szybko rozwijać, co przełoży się na zwiększenie ilości elektrycznych aut na polskich drogach.