Energia Dla Ciebie

Taryfa C11 a taryfa G11 – jakie są różnice?

Obecnie zarówno klienci indywidualni, jak i właściciele firm mają do wyboru wiele wariantów taryf energii elektrycznej, dzięki czemu każdy konsument może dopasować taryfę do swoich indywidualnych potrzeb. Przy wybieraniu taryfy należy kierować się mocą umowną, tym do jakiej sieci jest przyłączony budynek i jakie jest jego zapotrzebowanie energetyczne. Chociaż zarówno taryfa C11, jak i G11 są taryfami jednostrefowymi, to jednak różnią się one od siebie i nie są dostępne dla każdego konsumenta.

Taryfa C11 a taryfa G11 – jakie są różnice?

C11 jest taryfą jednostrefową, w przypadku której przez całą dobę obowiązuje niezmienna stawka za kWh. Taryfa ta przeznaczona jest dla firm o mocy umownej poniżej 40 kW, które przyłączone są do sieci niskiego napięcia. Taryfa G11 również jest taryfą jednostrefową, więc całodobową, jednakże skierowana jest ona do gospodarstw domowych. Jest to jednocześnie najpopularniejsza taryfa wśród właścicieli mieszkań i domów. Rozliczenia jednostrefowe są świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie prostotę, gdyż w ich przypadku doba nie dzieli się na godziny pozaszczytowe i godziny szczytowe. Nie ma wobec tego żadnego znaczenia to, na jakie godziny przypada największe zużycie energii elektrycznej w domu.

 

Różnica między obiema taryfami jest zatem taka, że: taryfa G11 jest przeznaczona dla klientów indywidualnych, natomiast taryfa G12 dla małych i średnich przedsiębiorstw.

 

A co z prądem budowlanym?

W przypadku budowy jakiejkolwiek nieruchomości nie można korzystać z taryfy przeznaczonej dla domu ani też dla firmy, ale z taryfy budowlanej. Trzeba liczyć się z tym, że prąd budowlany jest zazwyczaj droższy od taryf skierowanych dla gospodarstw domowych, ale do czasu odbioru nie można niestety zmienić taryfy na zwykłą. Staje się to dopiero możliwe po przedstawieniu firmie energetycznej zaświadczenia o odbiorze nieruchomości. W przypadku prądu budowlanego do dyspozycji konsument ma zarówno taryfy jednostrefowe, jak i dwustrefowe. Jeśli możliwe jest przeniesienie większości prac budowlanych na godziny wieczorne i nocne, to warto zdecydować się na taryfę z rozliczeniem dwustrefowym. Jako, że prace będą miały miejsce w godzinach pozaszczytowych, czyli objętych niższą stawką za kWh, możliwe będzie odnotowanie niemałych oszczędności.

źródło: http://taryfac11.pl/taryfa-c11-czy-c12a/