Energia Dla Ciebie

Taryfa G11 nie tylko dla gospodarstw domowych?

Rachunki za prąd pochłaniają bardzo dużą część budżetu w skali roku, dlatego też w celu zaoszczędzenia pieniędzy należy powziąć odpowiednie kroki. Jednym z nich jest dopasowanie taryfy energii elektrycznej do swoich indywidualnych potrzeb w oparciu o dobowe zapotrzebowanie energetyczne domu czy też firmy. Okazuje się, że w ten sposób możliwe rzeczywiste zredukowanie kwot widniejących na fakturach za prąd.

Taryfa G11 dla gospodarstw domowych

W przypadku gospodarstw domowych najczęściej wybieraną taryfą energii jest taryfa G11. Jest to taryfa jednostrefowa, czyli ze stałą stawką cenową za kilowatogodzinę przez całą dobę. Nie ma zatem najmniejszego znaczenia to, w jakich godzinach ma miejsce największe zużycie energii elektrycznej, gdyż całodobowo obowiązuje niezmienna cena za prąd. Takie jednostrefowe rozliczenie jest najprostsze w użyciu i zrozumieniu w przypadku gospodarstw domowych. Jeśli ktoś jednak ktoś liczy na uzyskanie jeszcze większych oszczędności, to warto zdecydować się na taryfę dwustrefową, w przypadku której doba podzielona jest na dwie strefy – z tańszym i droższym prądem. W godzinach pozaszczytowych, czyli wieczornych i nocnych energia elektryczna jest znacznie tańsza. Jeśli możliwe jest przeniesienie co najmniej 40% dobowego zapotrzebowania na prąd na godziny objęte niższą stawką za kilowatogodzinę, to w skali roku można odnotować niemałe oszczędności. Takie rozwiązanie będzie opłacalne w przypadku gospodarstw domowych z nieregularnym zużyciem prądu, gdzie nie jest możliwe zaplanowanie konkretnych godzin używania urządzeń elektrycznych.

 

Czy firma również może korzystać z taryfy G11?

Taryfa G11 przeznaczona jest dla klientów indywidualnych, czyli dla właścicieli gospodarstw domowych, jednakże istnieje możliwość korzystania z niej także przez firmy. Jeśli przedsiębiorca ma zarejestrowaną działalność w swoim domu i nie prowadzi w nim rozliczeń ze swoimi klientami ani też nie organizuje w domu spotkań z nimi, to również może korzystać z taryfy G11. Na takie rozwiązanie jak najbardziej mogą zdecydować się osoby pracujące zdalnie czy też freelancerzy, czyli pracujące w ciągu dnia i wykorzystujące w godzinach dziennych urządzenia elektryczne.

źródło: https://enerad.pl/rynek-energii/prad-dla-domu/jaka-taryfa-g11-czy-g12/