Energia Dla Ciebie

W pogoni za oszczędnościami – taryfa g12w

Nie ma co się oszukiwać, energia elektryczna kosztuje i to nie mało. Nic więc dziwnego, że większość z nas szuka sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd. Kupujemy energooszczędne urządzenia, wymieniamy oświetlenie na ledowe czy też zmieniamy taryfę. Coraz więcej osób zauważa korzyści płynące z dwustrefowej taryfy energii. Jako, że niektórzy bywają w domu tylko podczas weekendów, to dla nich ciekawą opcją jest przykładowo oszczędna taryfa G12w. Komu zatem opłaca się postawić na dwustrefowa taryfę?

W pogoni za oszczędnościami

W niektórych przypadkach kwoty widniejące na rachunkach za zużycie energii elektrycznej potrafią przyprawić o niemały zawrót głowy. Okazuje się, że nawet jeśli większość dnia spędzamy poza domem, nasz rachunek nadal jest wysoki. Pomimo tego wiele osób nadal nie decyduje się na zmianę taryfy, bojąc się, że dwustrefowa nie jest opłacalna. Okazuje się jednak, że może to być bardzo korzystne rozwiązanie. Jeśli większa część zużycia prądu przypada na godziny poza szczytowe, to jak najbardziej możemy liczyć na oszczędności i to nie małe. Oczywiście taryfa dwustrefowa nie będzie opłacalna w przypadku zużywania większych ilości energii elektrycznej w szczycie. Wówczas nawet przepłacimy. Dlatego też tak ważne jest to, aby określić swoje potrzeby i oczekiwania. 

Warto zdecydować się na taryfę dwustrefową czy jednak nie?

Podczas wybierania taryfy, należy zwrócić uwagę na pory dnia, na które przypada największe zużycie prądu. Weźmy pod uwagę najbardziej energochłonne urządzenia. Najtańszymi porami są pory poza szczytem, które przypadają na godziny od 13.00 do 15.00 oraz od 22.00 do 6.00. W wielu przypadkach są to godziny, podczas których albo jesteśmy w pracy albo śpimy. Jednakże nowoczesne sprzęty posiadają funkcję opóźnienia startu, co pozwala na wykonywanie najbardziej energochłonnych czynności typu pranie czy zmywanie naczyń właśnie w zmywarce w godzinach poza szczytem. To z kolei pozwala na spore oszczędności, gdyż pralka i zmywarka zużywają około ćwierć energii elektrycznej. Decydując się na taryfę dwustrefową, można wykonywać te codzienne czynności niższym kosztem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *