Energia Dla Ciebie

Wszystko co musisz wiedzieć o białych certyfikatach

Białe certyfikaty. Brzmi strasznie prawda? Nie martw się, z nami szybko zrozumiesz czym są i komu przysługują białe certyfikaty, o których z dnia na dzień robi się coraz głośniej.

Co to jest biały certyfikat?

Otóż, okazuje się, że białe certyfikaty to nic innego jak pomoc pieniężna dla osób prywatnych bądź przedsiębiorców, którzy zdecydowali się zmodernizować swoją energetykę tak, by zużycie energii było możliwie jak najmniejsze. Dzięki temu zaoszczędzona energia może być gromadzona.

Jest to oczywiście bardzo duży skrót, ponieważ białe certyfikaty jest to nazwa potoczna. Oryginalna nazwa na tego typu dofinansowania to system świadectw efektywności energetycznej. System ten działa dzięki ustawie z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz.U. 2016 poz. 831). Dzięki niemu wielu przedsiębiorców a także osób prywatnych zdecyduje się na zainwestowanie w tego typu zabiegi, które mają poprawić efektywność energetyczną. Można powiedzieć, że jest to bardzo duży sukces, ponieważ osoby, które wcześniej nawet nie myślały o tego rodzaju inwestycjach zdecydowały się podjąć odpowiednie kroki ku temu, by usprawnić swoją energetykę.

Czy biały certyfikat przysługuje każdemu?

Tu zaczynają się pierwsze schody. Otóż aby otrzymać biały certyfikat, należy najpierw spełnić kilka bardzo ważnych wymagań. Przede wszystkim należy zaznaczyć, ze system świadectw efektywności energetycznej przysługuje tylko i wyłącznie osobom, które mają w planach rozpocznie modernizacji, która ma doprowadzić do oszczędzania energii. Oznacza to, że aby otrzymać taki zastrzyk energii trzeba wcześniej udokumentować to, że pewne kroki zostały już poczynione.

Co bardzo ważne należy również udokumentować to, że oszczędzanie energii to nie fikcja. Aby dostać biały certyfikat energia zaoszczędzona w wyniku danej inwestycji musi być większa lub równa niż 10 ton oleju ekwiwalentnego średnio w ciągu roku. Choć może wydawać się, że to stosunkowo niewiele, to warto pamiętać, że w praktyce oznacza to ponad 116,3 MWh/rok lub 418,68 GJ/rok.